WAGINDARA BURYAT ALPHABET

 

Nadiya Horins
Йшли вони як скоювали обхід - він і вийшов.

Йшли Надя (бурятское ім'я Дулма) з бабусею по батьку й несли в Агінський дацан вишиту нею танку богині Зеленої Тари.

Їй 8 років 21 квітня і у неї тільки недавно, 8 травня 1938 року по доносу забрали батька. Її старша сестра вночі чула і бачила, як спочатку приїхав батько з Улан-Уде, і за чаєм (не можна пити чай у відповідальний момент?) Встиг розповісти, що Ербанова, і того, і цих заарештували (не розповідайте жахів на ніч), як приїхала чорна машина і відвезла її батька ....... в Австралію!

Але спочатку в репресію, в Читу, звідки він не тільки сам утік, але посприяв багатьом (взагалі, як можна одному втекти, якщо не допомогти іншим?).

За радянських часів з Австралії від нього прийшло 2 листи. Їх зберігали Мітупова (рідня другої дружини батька).

 

Йшла Надя з бабусею і боліла - тільки-но втратила батька, яким безмірно пишалася, а матір вона не бачила давно, відтоді, як з'явився молодший брат. Тепер у неї тільки бабуся і старша сестра Удбелма (інші люди називали її Ірою).

Йшли вони в дощ і в грозу - вони не стихали. Наді хотілося сказати бабусі, щоб вона не віддавала богинь, вишитих золотом (на думку її старшої сестри) на тканини (бабуся згадує, що Зелена Тара була з людський зріст, оточена 20 або 21 Тарамі і по 4 кутах ганжарви). Але у бабусі була своя думка - щоб танка не валявся де попало - "щоб вона не потрапила і вниз і вгору" (бурятское вираз).

Як же вона сильно боліла - у неї була сильна температура, вона була дуже слабка і весь час втомлювалася. "Бабуся, не треба Її віддавати чужим !!!" - Відчайдушно і беззвучно. Ніхто ніколи не перечив її бабусі. Бабуся була стрижень, кремінь і шило в одному. Всі перешкоди прибирала одним твердим спокійним поглядом. Але не цього разу - коли Розруха прийшла в загальну бурятську юрту своєю буквою - їй дякувати ті 8 вад, від яких завжди охороняє Зелена Тара.

Не читати чужих книг - прекрасний рада!

Не змінювати крій одного разу удачно придуманої одягу - прекрасний рада!

Перестати застосовувати створене чужими руками і умами - прекрасний рада!

Роби сам те, що вмієш. Або живи без зайвих предметів.

 

Весь час дощ і гроза, гроза і дощ і ця лихоманка. Звідки це прийшло? В Сагаан Шулууте (БелоКаменістий) друг батька зорав (нечувана річ в Агинское СТЕПИ !!!) біля святої землі, посіяв вперше на бурятської землі якісь зерна, з них натер порошок білого кольору, щось пекли і вийшли коржі. "Не треба було їх їсти" - промайнуло в голові. А тепер-то що. Їх не виплюнеш назад. Завжди треба питати поради у старших і люблячих тебе. Перед кожним вчинком в незнайомих ситуаціях. Бабуся напевно б не дозволила їсти чужий хліб навіть заради підтримки ділового починання на благо народу.

У роті якийсь присмак ... фу! і як же боляче - все тіло до кісток ломить. Той друг батька одружився з російською, і потім у нього захворіла дочка від першого шлюбу. Скільки він її возив туди-сюди, маявся. Так часто недіяння краще самій рухомий діяльності.

 

Дощ не припиняється. Гроза стихла. Бабуся привіталася з зустрічним, але довго розмовляти не стала, лише запитавши про вістях з Чити і Агинського.

 

Хочеться гарячого молока .... так сильно хочеться! ось воно врятувало б. Але корів всіх чотирьох забрали. І її улюблених овечок теж забрали. Треба б полежати у своєї грубки, але тепер вони туляться в юрті, а будинок конфіскований. За що? за те, що вона не послухалася старшої сестри і посміла перечити їй, хай навіть несправедливо сестра до неї поставилася?

Сестра у неї спритна - і улігери (билини) послухає на ніч у діда по матері і з ранку побіжить шити до тітки, яка взагалі не бачить, але вчить шити численних племінниць і жорстко карає сшівшіх неакуратно - то стеганет туузой (тасьмою), якщо вона недостатня рівна навпомацки, то ще чимось. Іноді сестра ревнує Надю до бабусі. Звичайно! Адже, коли Надя тільки народилася, батьки її повезли на Байкал няньчити Надю. І вона, п'ятирічна, жахливо нудьгувала по бабусі - так, що коли каталася на тому судноплавному средтв, то бігла по тій крутиться бочці і сподівалася добігти в Агу до своєї бабусі. Часто вона потайки виходила вночі, щоб, все-таки, зробити так, щоб добігти. Повна-повний Місяць дивилася на те, як маленька дівчинка біжить на одному місці ... Адже судноплавний засіб було прив'язане до берега. А попереду величезне море. Рівне і тихе.

Добігти б до бабусі!

 

Знову з кимось зустрілися. Новини, мабуть, не такі райдужні. Видно, що бабусі важко нести поклажу, в одній руці танка, згорнута в рулон, в іншій - великий тулам з урмой, хуруудом (висушений сир), маслом, гостинцями для лам - їх допомогли зібрати родичі. Коли сідали перепочити, Надя бачила, як бабуся зосереджено дивилася в нікуди, як ніби вона була не поруч - вона була зі своїм сином - батьком Наді. Бабуся сама втоми не помічала - вона завжди була в дії - йшла і несла поклажу і вела за руку Надю, розтоплювала вогонь в дорозі, сушила Надіну одяг і взуття, кип'ятила воду, змушувала пити відвар. Надя встигала трохи подрімати на бабусиних руках.

Подрімати виходило як Побреду. І далі йшли вони удвох як в бреду. Йшли через сльоту - невпізнанна стала дорога. Несла її бабуся свою богиню Зелену Тару на плечі. Надя йшла поруч. Те трималася за бабусину руку, то йшла сама. Дощ, гроза, біль з ломота і температурою тривали. Хочеться до мами. Так! Хочеться до мами. "Де Ви, мамо? Прийдіть і обійміть мене, будь ласка .. Мені нескінченно і пронизливо не вистачає Вас!" В такому стані ніхто і ніколи не йшов пішки відстані від Сагаан Шулуути до Агинского дацану. В такому стані ніхто і ніколи навіть не стояло. Але вона йшла. Наперекір болю і відчайдушною слабкості. Вона навіть і так - навіть у маренні (але наяву) допомагає бабусі нести Зелену Тару - вона несе її на своєму плечі. І раптом гроза припиняється, дощ впустив останні краплі. Бабуся весело побігла шукати хмиз розтопити вогонь. Далі буде. 

 

 

Попереднє твір рівно 3 роки тому: з незначними змінами: Любов ніколи не буває одна. 113 років тому. Близько 25 жовтня 1898. Мама бабусі: У Серен Шагдара-улігершіна народилася п'ята дочка. ... ............ ....... ...... Вона зробить те, для чого була народжена на цій Землі. Вона виконає свою Справжню Мета.Создан 26 окт 2014